فایل ورد (word) بررسي تغييرات فسفر در خاکهاي آهکي و آهکي - گچي

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل ورد (word) بررسي تغييرات فسفر در خاکهاي آهکي و آهکي - گچي دارای 10 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد (word) بررسي تغييرات فسفر در خاکهاي آهکي و آهکي - گچي  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد (word) بررسي تغييرات فسفر در خاکهاي آهکي و آهکي - گچي،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد (word) بررسي تغييرات فسفر در خاکهاي آهکي و آهکي - گچي :
نام کنفرانس یا همایش : دومين کنفرانس ملي دانشجويي منابع آب و خاک

تعداد صفحات :10

چکیده مقاله:

در خاکهای آهکی و آهکی – گچی ، کمبود فسفر قابل استفاده گیاه به دلیل تبدیل فسفر محلول به ترکیبات کم محلول مانند فسفاتهای کلسیم یکی از مشکلات تغذیه می باشد آگاهی از تغییرات غلظت فسفر محلول و نوع ترکیباتی که درنتیحه رسوب فسفر تشکیل می وشد می تواند در مصرف بهینه کود نفش مهمی ایفا کند.
در بررسیهای آزمایشگاهی، تغییرات فسفر خاک در نمونه های سطحی از سریهای خاک یاسوج (آهکی)، آشر (آهکی) و غنیمه (آهکی – گچی) مورد مطالعه قرار گرفته است.
بررسی های جذب و واجذبی فسفر در کلرید کلسیم 0/1، مولار در نمونه های هوا خشک و آماده شده از سری های فوق اندازه گیری گردید. غلظت یونهای موجود درسیستم ها پس از 24 ساعت درعصاره حاصله اندازه گیری و با استفاده از برنامه کامپیوتری GEOCHEM غلظت زوجها و کمپلکسهای یونی و فعالتیهای واقعی یونها محاسبه گردیدند. با محاسبه فعالت یونهای آزاد در سیستمها و محاسبه پتانسیل آهک و فسفات و بکارگیری نمودار حلالیت برای فسفاتهای کلسیم شناخته شده در خاک، همه سیستمهای با فسفر اولیه بالا قبل از جذب نسبت به دی کلسیم فسفات، اکتا کلسیم و هیدراکسی آپاتیت، در حالت فوق اشباع بودند. درحالی که بعد از عمل جذب با اکتاکلسیم فسفات به حالت تعادل ظاهری رسیدند. این امر در خاک سری غنیمه واضح تر بود. در مراحل واجذبی نیز سیستم ها به حالت تعادل نسبی با اکتاکلسیم فسفات رسیدند. این امر نشان از پایداری نسبی سیستم ها لااقل در طول زمان بررسی دارد.

لینک کمکی