فایل ورد (word) بررسي ميزان بروز فيستول در بيماران تحت عمل ترميم شكاف كام در بيمارستان بوعلي ساري 1383-1376

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل ورد (word) بررسي ميزان بروز فيستول در بيماران تحت عمل ترميم شكاف كام در بيمارستان بوعلي ساري 1383-1376 دارای 8 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد (word) بررسي ميزان بروز فيستول در بيماران تحت عمل ترميم شكاف كام در بيمارستان بوعلي ساري 1383-1376  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد (word) بررسي ميزان بروز فيستول در بيماران تحت عمل ترميم شكاف كام در بيمارستان بوعلي ساري 1383-1376،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد (word) بررسي ميزان بروز فيستول در بيماران تحت عمل ترميم شكاف كام در بيمارستان بوعلي ساري 1383-1376 :
نام کنفرانس، همایش یا نشریه : مجله دانشگاه علوم پزشكي مازندران (نامه دانشگاه)

تعداد صفحات :8

سابقه و هدف: شكاف كام از ناهنجاری های شایع صورت می باشد كه به صورت ارتباط باز بین دهان و بینی مشخص می گردد و می تواند تمام یا قسمتی از كام را شامل گردد. این ناهنجاری، دو سوم اختلالات بزرگ صورت را تشكیل می دهد و سبب اختلال در تغذیه، تكلم ، شنوایی و رشد دندان ها می شود. شكاف كام به وسیله تكنیك های متفاوت جراحی، درمان می شود. عوارض پس از ترمیم شكاف كام شامل: خونریزی، عفونت و فیستول می باشد كه فیستول از مهم ترین آنها است. هدف از ترمیم شكاف كام، امكان تغذیه مناسب، تكلم صحیح بدون اختلال در رشد استخوان، جلوگیری از عوارض گوش میانی و كاهش شنوایی می باشد و ایجاد فیستول پس از عمل جراحی، رسیدن به این اهداف را مشكل می سازد. هدف از این مطالعه، بررسی میزان بروز فیستول در بیماران تحت عمل ترمیم شكاف كام در بیمارستان بوعلی می باشد.مواد و روش ها: این مطالعه به صورت مروری بر روی پرونده 50 بیمار كه از فروردین 1376 تا اردیبهشت 1383 به درمانگاه جراحی بیمارستان بوعلی ساری مراجعه كرده و با تشخیص شكاف كام تحت عمل جراحی قرار گرفته اند، صورت گرفته است. ویژگی های دموگرافیك بیماران، نوع شكاف كام، ناهنجاری همراه، تكنیك عمل و عوارض پس از آن از جمله فیستول از پرونده های استخراج و مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفت. برای توصیف داده ها از میانگین، انحراف معیار، مد، درصد فراوانی و آزمونهای آماری مانند كای دو استفاده شد.یافته ها: 50 درصد نمونه ها دختر و 50 در صد آنها پسر بودند. میانگین سن عمل بیماران 18.84±9.82 ماه بوده است. جهت دسته بندی داده ها از طبقه بندی Veau استفاده شد. توزیع بیماران به این ترتیب بود: 6 درصد كلاس یك، 62 درصد كلاس دو، 18 درصد كلاس سه و 14 درصد كلاس چهار. طی پیگیری بیماران پس از جراحی، 4 درصد دچار فیستول شدند و در بقیه بیماران (96 درصد) فیستول و عوارضی مانند هماتوم، عفونت پس از عمل و یا باز شدن كامل محل ترمیم مشاهده نگردید. هیچ تفاوت معنی داری بین بیماران با و بدون فیستول از نظر طبقه بندی Veau، تكنیك جراحی، سن و جنس بیماران به دست نیامد.استنتاج: عمل جراحی شكاف كام با عارضه مهمی چون فیستول همراه است كه نیاز به جراحی مجدد دارد. بروز فیستول در مطالعات گوناگون، متفاوت بوده است و درصد قابل توجهی را شامل می شود. در مطالعه حاضر، میزان بروز فیستول 4 درصد بوده است كه نسبت به آمار جهانی (0 تا 50 درصد) نسبتا پایین می باشد. این امر مربوط به تكنیك مناسب در جراحی می باشد.
كلید واژه: شكاف كام، فیستول، طبقه بندی Veau

لینک کمکی